Vinařské oblasti

V ČR jsou definovány dvě základní vinařské oblasti – vinařská oblast Morava a vinařská oblast Čechy. Jednotlivé vinařské obce jsou pak součástmi vinařských podoblastí.

Vinařská oblast Morava se skládá ze čtyř vinařských podoblastí – Znojemská, Velkopavlovická, Mikulovská a Slovácká (původně deset podoblastí – Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Podluží, Strážnická, Bzenecká, Mutěnická, Kyjovská, Uherskohradišťská a Brněnská).

Vinařská oblast Čechy se skládá ze dvou vinařských podoblastí – Mělnická a Litoměřická (původně šest podoblastí – Pražská, Čáslavská, Mělnická, Mostecká, Roudnická a Žernosecká).

Celková plocha vinic v České republice činí více než 18 700 ha. Největší vinařskou obcí v České republice jsou Velké Bílovice s rozlohou vinic přes 800 ha. V Čechách a na Moravě se mimo osvědčené mezinárodní odrůdy pěstují i nově vyšlechtěné odrůdy, jako jsou André, Cabernet Moravia, Pálava, Neronet a další.

Vinařská oblast Morava

Vinařská oblast Morava má rozlohu cca 17 450 hektarů a rozkládá se zejména v kraji Jihomoravském a částečně v kraji Zlínském mezi 48° 40´severní šířky v jižním cípu Moravy a mezi 49° 20´ v okolí Brna. Moravská vinařská oblast zahrnuje cca 96 % vinic v České republice. Roční průměrná teplota v této oblasti je 9,42 °C, průměr ročních srážek je 510 mm, roční délka slunečního svitu je 2 244 hodin.

Ve vinařské oblasti Morava se vyprodukuje cca 80 % ročníků s dobrou, výbornou a vynikající jakostí vína a pouze 20 % ročníků přináší jakost horší. Vegetační období je kratší než v západní Evropě, léto však poskytuje vyšší tepelnou intenzitu pro pěstování i vinných odrůd s pozdním vyzráváním hroznu pro zpracování vysoce jakostních vín. Zrání vinné révy probíhá v této oblasti pomaleji, což dává některým odrůdám specifické aroma. Vinařská oblast Morava má výborné předpoklady pro tvorbu bílých vín se specifickou vůní a kořenitostí s obsahem plné kyselinky. Moravská červená vína mají ovocitý charakter se zemitou pravostí.

Na jižní Moravě se vyskytují i vesničky vinných sklepů bez trvale žijících obyvatel.

Vinařská oblast ČECHY

Vinařská oblast Čechy patří k nejsevernějším výspám evropského vinohradnictví. Praha leží na 50° severní šířky. Nejvíce vinic je v okolí Mělníka, Litoměřic a Mostu, kde průměrná denní teplota dosahuje 8,7 °C, průměrné roční srážky činí 547 mm. Vinice nejsou souvislé a táhnou se nepravidelně kolem řek Labe, Vltavy a Berounky na jižních chráněných svazích. Větší proměnlivost počasí v jednotlivých ročnících vedla odjakživa české vinaře k dlouholetému uchovávání a zrání vín na sudech. Vína jsou tu voňavější, ale také kyselejší.

mapa oblastí

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.